NAJWIĘKSZE OSIĄGNIĘCIA - PASJE

  • 1/4

    POMYSŁODAWCA PROJEKTU „POTRAFIMY ZWYCIĄŻAĆ” UPAMIĘTNIAJĄCEGO POWSTANIE WIELKOPOLSKIE

    PŁYTA „POTRAFIMY ZWYCIĘŻAĆ” UKAZAŁA SIĘ W 2011 ROKU. OTWORZYŁ JĄ UTWÓR „ZA WOLNOŚĆ” LUXTORPEDY …

     

    W 2011 roku udało się zmobilizować poznańskich muzyków do nagrania płyty upamiętniającej Powstanie Wielkopolskie 1918 roku. Pomysł mój, wydawca FZGroup. Projekt wciąż żyje własnym życiem. W 2013 gościliśmy z nim w Pałacu Prezydenckim. Przez 2 tygodnie w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu w obszarze Pałacu Prezydenckiego na telebimie wyświetlana była nasza prezentacja o Powstaniu Wielkopolskim. Rok później w poznańskiej Arenie odbył się koncert „Za Wolność” podczas LuxFest Festiwalu. Muzyków udało się zebrać jeszcze raz w 2018 roku, gdzie płyta została zaprezentowana na Etno Festiwalu. W tym roku 100 polskich szkół z całego świata otrzymało płyty „Potrafimy Zwyciężać” w ramach akcji 100/100 upamiętniającej 100-lecie odzyskania Niepodległości.



  • 2/4

    MUZYCZNE RODOWODY – WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ

    PROJEKT REALIZOWANY WSPÓLNIE Z MINISTERSTWEM SPRAW ZAGRANICZNYCH RP ….

     

    Jak na razie trzy płyty z muzykami reprezentującymi różne gatunki muzyczne. Polacy z Litwy, Polonia z Chicago i z Londynu. Koncerty zespołów z Litwy w Polsce na festiwalach i szczególny koncert Polaków z Wilna w polskim Sejmie. Do tego obecność INC podczas nowojorskiej premiery Mszy F-dur Józefa Poniatowskiego (jako mecenas wydarzenia), czy w chicagowskim festiwalu Taste of Polonia. Spotkania w Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku czy Fundacji Kopernikowskiej w Chicago …



  • 3/4

    BUDKI NIEZNANOWSKIE – NOWE ŻYCIE

    STRAŻNIK PAMIĘCI: PROWADZENIE STRONY INTERNETOWEJ, NAGRYWANIE WSPOMNIEŃ, ZBIERANIE INFORMACJI, UCZESTNICTWO W AKCJI „OCALIĆ MOGIŁĘ PRADZIADA OD ZAPOMNIENIA” …

     

    Budki Nieznanowskie – dawna wieś w dawnym województwie tarnopolskim na obszarze dzisiejszego rejonu kamioneckiego w obwodzie lwowskim. Leżała między Nieznanowem a Tartakiem. Dziś nie ma nawet śladu na mapie (jedno wielkie pole otoczone lasami), ale do 1944 roku czystopolska wieś niedaleko Lwowa. 1084 mieszkańców (parafian – parafia rzymskokatolicka Matki Boskiej z Karmelu), w 148 zagrodach. Do 1944 roku, dzięki miejscowej samoobronie wieś Budki Nieznanowskie utrzymała się wśród okolicznych polskich wsi. Większość z nich została spalona, a ludność częściowo wymordowana. W dniach 7-9 kwietnia 1944 r. (Wielki Tydzień) – upowcy zamordowali 21 Polaków. 9 kwietnia 1944 г., podczas rezurekcji (w czasie mszy świętej), banderowcy ponownie napadli na wieś. Napad został znów odparty. Ukraińscy terroryści donieśli Niemcom o posiadaniu przez Polaków broni. Dowódca miejscowego Wehrmachtu wydal mieszkańcom, po przybyciu niemieckiego wojska, rozkaz opuszczenia wsi w ciągu jednej godziny. Po wysiedleniu mieszkańców, wczesnym rankiem 9 kwietnia 1944 г., wszystkie zabudowania spalono. 



  • 4/4

    WYSTĄPIENIA PUBLICZNE, w tym:

    DEBATY, PRELEKCJE, TELEWIZJA, RADIO, PRASA …

     

    Krzewienie idei patriotyzmu gospodarczego, katolickiej nauki społecznej, opinie w mediach na temat m.in. gospodarki krajowej i międzynarodowej,  czy geopolityki.



 

 

MOJE MAŁE OJCZYZNY ...

BUDKI NIEZNANOWSKIE/KAMIONKA STRUMIŁOWA

Budki Nieznanowskie – dawna wieś w dawnym województwie tarnopolskim na obszarze dzisiejszego rejonu kamioneckiego w obwodzie lwowskim. Leżała między Nieznanowem a Tartakiem. Miejsce pochodzenia rodziny od strony mojej Mamy …

STRONA POŚWIĘCONA BUDKOM NIEZNANOWSKIM

Kamionka Strumiłowa – Kamionka Bużańska, do 1945 Kamionka Strumiłowa – miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, siedziba rejonu kamioneckiego, do 1945 w Polsce, w województwie tarnopolskim, siedziba powiatu kamioneckiego. Ukochane miasteczko Dziadka Jana (a miasto – to oczywiście Lwów) …

STRONA POŚWIĘCONA KAMIONCE STRUMIŁOWEJ

IMG_3819

GOLUB-DOBRZYŃ/TORUŃ

Golub-Dobrzyń – powstał formalnie 15 maja 1951  przez połączenie miast Golubia i Dobrzynia nad Drwęcą, leżących na przeciwległych brzegach Drwęcy. Miasto lat szkolnych, miasto rodzinne, po prostu mój Heimat…

GOLUB-DOBRZYŃ NA STAREJ FOTOGRAFII

STRONA UMiG W GOLUBIU-DOBRZYNIU

Toruń – każdy zna Toruń, Starówka, Kopernik, Krzyżacy, Wisła, Republika … a prywatnie: miejsce mojego narodzenia.

PO PROSTU TORUŃ

 

 

 

 

golub-dobrzyn_3544

POZNAŃ

Poznań – miasto moich studiów, a aktualnie pracy. Miasto studentów oraz miasto gospodarki i gospodarności. Miasto dobrej historii: pierwsi Piastowie, król Przemysł, Powstanie Wielkopolskie, Czerwiec 1956 … Moje miasto.

POTRAFIMY ZWYCIĘŻAĆ – płyta, której jestem inicjatorem/pomysłodawcą i mecenasem.

WYSTAWA W PAŁACU PREZYDENCKIM 2013 – od 1’01 do 1’21 nawet można posłuchać Paderewskiego w moim wykonaniu :-)

 

 

 

 

 

poznan

GRUSZCZYN/SWARZĘDZ

Gruszczyn – wieś ta znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Zielińca – północno-wschodniej części Poznania. Gruszczyn umiejscowiony jest kilka kilometrów na północ od Swarzędza, po przeciwnej stronie Jeziora Swarzędzkiego. Liczba mieszkańców szacowana jest na ok. 1200 osób, lecz systematycznie rośnie ze względu na szybko rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Od piętnastu lat miejsce zamieszkania naszej pięcioosobowej rodziny …

MAPA GRUSZCZYNA

Swarzędz – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie poznańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Swarzędz. Położone nad Jeziorem Swarzędzkim, ok. 10 km od centrum Poznania wchodzi w skład aglomeracji poznańskiej.

Według danych z 31 grudnia 2014 r. miasto miało 31 035 mieszkańców. Jest ósmym co do wielkości w woj. wielkopolskim i ma jedną z największych gęstości zaludnienia spośród polskich miast (3 779 osób/km² – 4.lokata w kraju.

Miasto szkół moich Dzieci i pracy mojej Żony. Dobre miasto …

SWARZĘDZ – DOBRZE TRAFIŁEŚ

MUZYKA

KONCERT SKRZYPCOWY D-DUR PIOTRA CZAJKOWSKIEGO

Winyl Mełodii z koncertem skrzypcowym Czajkowskiego w wykonaniu Olega Kagana „wbił mnie kiedyś w ziemię”. Jako nastolatek przekonałem się dzięki tej płycie do klasyki. Mój ulubiony koncert. Wykonanie Kagana pozostało „benchmarkiem”, ale Anne-Sophie Mutter z nagrania z 2004 roku dodała coś nowego do tego koncertu …

Kagan_41fRz6BImtL._QL70_

KONCERT SKRZYPCOWY E-MOLL FELIXA MENDELSSOHNA-BARTHOLDY

„… i niech skrzypce w ogniu drżą …” – to z Cohena, ale w rękach Anny-Sophie Mutter brzmią szczególnie cudownie. Skrzypce dają ogromne możliwości techniczne, a różnorodność wydobywanego dźwięku jest ogromna. Koncert Mendelssohna mam chyba w kilkunastu wykonaniach.

 

Mutter_

V (E-MOLL) i VI (H-MOLL) SYMFONIA PIOTRA CZAJKOWSKIEGO

Muzyka pełna emocji … Los puka na naszych drzwi. Klasyczne symfonie ze słowiańską duszą. O wielkości jego muzyki świadczyły tłumy (ponad 80 tys. ludzi) na jego pogrzebie. Postać tragiczna stojąca wobec nierozwiązywalnego konfliktu …

 

PLETNEV_

BEETHOVEN, BACH, CHOPIN, PROKOFIEW, HAENDEL, HAYDN, MOZART, RACHMANINOW …

Jak już Rachmaninow to „Całonocne czuwania” (Все́нощное бде́ние) … Rachmaninov Vespers All-Night Vigil. Рахманинов Всенощное бдение

Całonocne czuwanie (Wsienoszcznoje Bdienije) na chór mieszany, op. 37 -Tekst

VESPERS_

WŁODZIMIERZ WYSOCKI

Высоцкого причисляют к бардовской музыке, однако здесь нужно сделать оговорку. Тематика песен и манера исполнения Высоцкого заметно отличалась от большинства других, «интеллигентных» бардов …

„Что-то воздуху мне мало, ветер пью, туман глотаю,
Чую с гибельным восторгом – пропадаю, пропадаю! …”

e8d7mukz351o[1]

Wysocki …

Oddech wolności …

BUŁAT OKUDŻAWA

Б.Ш. Окуджава родился 9 мая 1924 года в Москве в семье партийных работников (отец-грузин, мать-армянка). Жил на Арбате. В 1937 году ро-дители арестованы. Отец расстрелян, мать сослана в караган-динский лагерь…

„Dopóki nam ziemia kręci się, dopóki jest tak czy siak, Panie ofiaruj każdemu z nas, czego mu w życiu brak  …”

 

 

Okudżawa 2

Poeta zadumy i refleksji …

JACEK KACZMARSKI

Zgrywane na magnetofon szpulowy wczesnymi rankami w latach 80-tych „Kwadranse Jacka Kaczmarskiego” nadawane w Radiu Wolna Europa … Pierwsze piosenki grane na gitarze … Dzisiaj z niektórymi Jego poglądami się nie identyfikuję, ale dla mnie to dalej Pomnik.

„Dałeś mi Panie zbroję
Dawny kuł płatnerz ją
W wielu pogięta bojach
W wielu ochrzczona krwią …”

 

jacek kaczmarski

Pieśń, która walczy …

LEONARD COHEN

Zamęczyłem Cohenem moją gitarę i … w pewnym sensie rodzinę. Nadzwyczajną popularność Cohen zyskał w Polsce (dzięki Maciejowi Zembatego), gdzie w latach osiemdziesiątych był bardziej znany niż w rodzinnej Kanadzie. Hallelujah trafiła do kościołów …

„Chcę oliwną być gałązką
podnieś mnie i leć
tańcz mnie po miłości kres …

… wtańcz mnie w swoje piękno
i niech skrzypce w ogniu drżą …”

 

Leonard-CohenPoeta piosenki, poeta miłości …

KATE BUSH

Kate Bush czaruje baśniowym klimatem, ale też czasami demonicznym jak na czarownicę (:-)) przystało. Piękne, ale i trudne, teksty (dające czasem wiele do myślenia). Muzyka czaruje, fascynuje światem dźwięków. We wczesnych płytach dziewczęca spontaniczność, później bardziej dojrzała, ale wciąż, jak napisał kiedyś Tomasz Beksiński, wiecznie młoda dziewczyna, czasami nawet dziewczynka.

„And if I only could,
I’d make a deal with God,
And I’d get him to swap our places …”

bush_

KING CRIMSON/FOCUS/CAMEL/NICE/GENTLE GIANT/MOODY BLUES/JETHRO TULL/ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA

Jethro Tull i album „Stand Up” z 1969 roku – prawdziwy majstersztyk (i z Bachem w tle).

King Crimson i album In the Court of King Crimson, może mój No1.

Moody Blues (jak ELO z Birmingham) – album z 1967  „Days of Future Passed”,  symfoniczne brzmienie, fuzja rocka i muzyki klasycznej (czyli taki powiedzmy art rock – u nas np. RSC)

FOCUS i CAMEL, THE NICE i GENTLE GIANT ... rewelacja … kto nie zna, powinien posłuchać (jak to piszę w tle słucham Supertwister z albumu Mirage grupy Camel).

ELO (w piosence Chucka Berry’ego) „Roll Over Beethoven”: … The line „roll over Beethoven and tell Tchaikovsky the news” refers to how both classical composers would „roll over in their graves” upon hearing how their classical music had given way to rock and roll…. a w utworze „Rock ‚n’ roll is king”:  She rolled over Beethoven and she gave Tchaikovsky back. She loves that drivin’ beat, she goes dancin’ on down the street. She said rock ‚n’ roll is king”.

JOHNY CASH

Man in Black. Kultowa postać. Muzyk i człowiek, który wiele przeżył. Ale chyba wyciągnął prawidłowe wnioski.

Kultowy film „Walk the Line” i musical na Broadwayu „Ring of Fire” (byłem na nim w Nowym Jorku w 2003 roku).

Czasami lubię sobie pograć na gitarze jego pieśni, a „Hurt” jest przejmujące …

„I hurt myself today,
To see if I still feel.
I focus on the pain,
The only thing that’s real…”

51huPRMGvPL._SS280

PUHDYS i KARUSELL

Rock z … NRD. Nostalgia … i dwie super płyty:

 

Karussell

Puhdys__

A poza tym, to nasza polska muzyka, inter alia: CZERWONO CZARNI, CZERWONE GITARY, CZESŁAW NIEMEN, MAREK GRECHUTA I ANAWA, IZA TROJANOWSKA z 1980 -1981, pierwsze płyty zespołów PERFECT i MAANAM, TSA, BRYGADA KRYZYS, RSC, DŻEM, MARTYNA JAKUBOWICZ, MAREK JACKOWSKI, GRZEGORZ CIECHOWSKI, MYSLOVITZ

oraz THE CLASH, THE STRANGLERS, THE POLICE, DIRE STRAITS, PINK FLOYD, EMERSON LAKE AND PALMER, KING CRIMSON, QUEEN, BOB DYLAN, SIMON AND GARFUNKEL, THE DOORS, THE BEATLES, ULTRAVOX, KATIE MELUA, DIANA KRALL, SADE

TOP 30+ czyli MOJE ULUBIONE ALBUMY (PROGROCK+)

1) PINK FLOYD – ATOMHEART MOTHER + MEDDLE (1970 i 1971)

Gdyby taki album powstał, to byłby No 1: I strona – Echoes, II strona – suita Atomheart mother.

3) JETHRO TULL – STAND UP (1969)

Innych płyt Jethro Tull nie potrafię odsłuchać do końca :-)

8) RENAISSANCE (z Annie Haslam) – ASHES ARE BURNING + TURN OF CARDS + SHEHEREZADE AND OTHER STORIES (1973+1974+1975)

9) YES – 90125 (1983)

Po prostu lubię :-) A inne Yes’y … też.

10) CAMEL – MIRAGE (1974)

15) BEGGARS OPERA – WATERS OF CHANGE (1971)

Powinien być wyżej, awans murowany :-)

18) SANTANA – ABRAXAS (1970)

Ale też Santana (1969) …

20) RENAISSANCE – RENAISSANCE (1969)

Inny Renaissance (Jane i Keith Reil) niż ten z wokalem Annie Haslam.

21) THE MOODY BLUES – TO OUR CHILDRENS CHILDRENS CHILDREN (1969)

i inne: ON THE THESHOLD OF A DREAM (1969) + A QUESTION OF BALANCE (1970) + EVERY GOOD BOYS DESERVES FAVOUR (1971) + SEVENTH SOJOURN (1972)

22) THE POLICE – SYNCHRONICITY (1983)

+ wszystkie The Police: OUTLANDOS D’AMOUR (1978), REGATTA DE BLANC (1979), ZENYATTA MONDATTA (1980), GHOST IN THE MACHINE (1981) oraz pierwsza płyta solowa Stinga: THE DREAM OF THE BLUE TURTLES (1985)

24) KATE BUSH – THE KICK INSIDE (1978) + NEVER FOR EVER (1980) + HOUNDS OF LOVE (1985)

Ale tez pozostałe …

25) MIKE OLDFIELD – FIVE MILES OUT + CRISES (1982 i 1983)

Z tym wyborem to się narażam. A jeszcze dołączę DISCOVERY (1984) i mamy całość. Dwie fajne suity + dużo fajnych piosenek …

26) PINK FLOYD – THE WALL (1979) i THE FINAL CUT (1983)

27) DIRE STRAITS – DIRE STRAITS (1978)

Ale również COMMUNIQUE (1979), MAKING MOVIES (1980) i LOVE OVER GOLD (1982)

30) MIKE OLDFIELD – TUBULAR BELLS (1973) + OMMADAWN (1975)

31) QUEEN – A NIGHT AT THE OPERA (1975)

Ale the best of Queen to również pierwsze trzy ich pierwsze płyty: Queen (1973), Queen II (1974) i Sheer Heart Attack (1974)

32) RUSH – HEMISPHERES (1972) + MOVING PISTURES (1981)

33) GENTLE GIANTS – OCTOPUS (1972)

Jak w przypadku Beggars Opera. Powinno być wyżej :-) Tak jak inne płyty GG np.: Gentle Giant (1970), The Power and the Glory (1974).

TOP 20 - ULUBIONE ALBUMY (PROGROCK+)

1) PINK FLOYD – ATOMHEART MOTHER + MEDDLE (1970 i 1971)

Gdyby taki album powstał, to byłby No 1: I strona – Echoes, II strona – suita Atomheart mother.

3) JETHRO TULL – STAND UP (1969)

Innych płyt Jethro Tull nie potrafię odsłuchać do końca :-)

8) MIKE OLDFIELD – FIVE MILES OUT + CRISES (1982 i 1983)

Z tym wyborem to się narażam. A jeszcze dołączę DISCOVERY (1984) i mamy całość. Dwie fajne suity + dużo fajnych piosenek …

9) YES – 90125 (1983)

À propos narażania się … Po prostu lubię :-) A inne Yes’y … też.

10) RENAISSANCE (z Annie Haslam) – ASHES ARE BURNING + TURN OF CARDS + SHEHEREZADE AND OTHER STORIES (1973+1974+1975)

11) CAMEL – MIRAGE (1974)

18) SANTANA – ABRAXAS (1970)

19) THE MOODY BLUES – TO OUR CHILDRENS CHILDRENS CHILDREN (1969)

i inne: ON THE THESHOLD OF A DREAM (1969) + A QUESTION OF BALANCE (1970) + EVERY GOOD BOYS DESERVES FAVOUR (1971) + SEVENTH SOJOURN (1972)

20) THE POLICE – SYNCHRONICITY (1983)

+ wszystkie The Police: OUTLANDOS D’AMOUR (1978), REGATTA DE BLANC (1979), ZENYATTA MONDATTA (1980), GHOST IN THE MACHINE (1981) oraz pierwsza płyta solowa Stinga: THE DREAM OF THE BLUE TURTLES (1985)

HISTORIA

Historia zawsze mnie fascynowała. Może ze względu na historię mojej rodziny, która przeżyła hekatombę ukraińskich mordów na Wołyniu i we Wschodniej Małopolsce, a może ze względu na poczucie dumy z tego, że jestem Polakiem.

Nie jestem tylko biernym czytelnikiem książek historycznych, ale staram się dodać cegiełkę do budowania pozytywnej polityki historycznej. Tej, która napawa dumą, uczy zwycięstw i przestrzega przed porażkami.

Służy temu szacunek do tradycji naszych przodków:

–> strona poświęcona Budkom Nieznanowskim (założona i prowadzona przeze mnie)

–> strona poświęcona Kamionce Strumiłowej (gdzie jestem jednym z jej administratorów)

… jak również pamięć o polskich sukcesach, w tym w szczególności o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim.

–> relacja z wystawy w Pałacu Prezydenckim 2013

–> film wyświetlany na telebimie przed Pałacem Prezydenckim w grudniu 2013 roku: wystawa w Pałacu Prezydenckim w 2013 (od 1’01 do 1’23 wcieliłem się nawet w rolę Ignacego Paderewskiego :-))

–> „Potrafimy zwyciężać” – pierwsza płyta o Powstaniu Wielkopolskim

Z jednego z wywiadów:  „Jeśli płyta okaże się sukcesem, to następną płytą będzie płyta o Powstaniach Śląskich i radości z ich zwycięstwa – wyjaśnia Paweł Śliwiński, prezes INC SA, pomysłodawca i mecenas całego przedsięwzięcia. Następne w planach jest Pomorze Gdańskie i zwycięstwo nad poprzednim systemem oraz Wrocław – w projekcie pod ogólna nazwą Lwów, Breslau, Lviv, Wrocław.
– O tym, że można zakopywać uprzedzenia i można tez zwyciężać odbudowując miasto i cieszyć się z tego, że się żyje i się buduje jakąś wartość dodaną – wyjaśnia Paweł Śliwiński. – Polska jest duża. Każdy ma się z czego cieszyć, każdy ma się czymś pochwalić. To nie tylko Powstanie Warszawskie i nie tylko martyrologia. Trzeba promować pozytywne wzorce. Jeśli chodzi o tragedie i porażki – trzeba o nich pamiętać, nad nimi pochylić, zapalić znicz, ale promować trzeba zwycięstwa. Stąd taki tytuł Potrafimy zwyciężać”

.

Koncert
Koncert „Za wolność – potrafimy zwyciężać”

SPORT

NARCIARSTWO ALPEJSKIE

Zimowy sport rodzinny. Cała piątka (jeden zdrajca, co wybiera coraz częściej deskę snowboardową) szusuje co roku zimą: Alpe Cermis, Paganella – Andalo, Livigno, Alpe Lusia, Latemar, Schladming, Pec, Szpindlerowy Młyn, Zieleniec, Szklarska Poręba …

NARCIARSTWO BIEGOWE

Zimowe rolki.  Tylko śniegu w Poznaniu brak. Treningi podczas wypadów na narty zjazdowe nieuchronnie prowadzą do dużego „Biegu Piastów”. Na razie tylko dwa „Małe biegi Piastów” w Jakuszycach.

HOKEJ NA LODZIE

Sport mojej młodości. Wieczory spędzane na lodowisku i rozlewiskach Drwęcy. Okazywało się, że w hokej to nie tylko gra zespołowa, ale można też grać jeden na jeden :-)

ROLKARSTWO

Jeżeli  jakąś aktywność w moim wykonaniu można nazwać „wyczynową”, to jest nią „inline skating”. Rekord życiowy w maratonie (42,2 km) w Berlinie w 2014 roku 1:48:20, w miarę regularne 10-tki i 20-tki na Malcie oraz wokół Jeziora Swarzędzkiego. Zimą z kijkami (jak jest oczywiście pogoda na to).

ROWER

Gruszczyn obfituje w trasy rowerowe. Ale do pracy (13,5 km) też można pojechać …

 

Przechwytywanie

TENIS STOŁOWY

Zapraszam na „challenge” do Gruszczyna. Na razie jedyny turniej o „Puchar INC”, który udało nam się zorganizować w firmie. Wygrał Piotr Oleksy, ale on trenował wcześniej klubie. Drugie miejsce satysfakcjonujące (o ile młodzi nasi koledzy w firmie się nie podłożyli :-)).

BADMINGTON

Bardzo dynamiczna gra, jeżeli gra się sportowo a nie w tzw „kometkę”. W tym roku (2016) mam postanowienie zapisać się do jakieś poznańskiej amatorskiej ligi …

TENIS ZIEMNY

W Golubiu-Dobrzyniu raczej to był tenis betonowo-asfaltowy. Ale w Poznaniu poznałem na własne oczy i nogi, że przymiotnik dodany do słowa tenis ma coś wspólnego z rzeczywistością. Przez kilka lat grałem w różnych ligach amatorskich Poznania i Swarzędza. Nie zapomnę komentarza w Swarzędzu na temat mojej gry. „Ty, popatrz. On nie umie grać, ale ze Stachem wygrywa …”. Jak widać, „random walk” czyli błądzenie losowe (albo ruchy Browna) może być sprzymierzeńcem (ale i wrogiem) nie tylko na giełdzie, ale na korcie również …

KAJAK

Drwęca, Drawa, Czarna Hańcza, Warta …  Spływy rzekami to relaks w czystym wydaniu. Przyroda, wysiłek, miłe towarzystwo … tylko co na to powie mój kajak zatopiony w Drwęcy 1 maja roku ??? Dowód, że się starzeję. Nie pamiętam … Ale było to, kurczę, już chyba około 20 lat temu.

WINDSURFING

Od czasu kiedy po raz pierwszy popłynąłem, spodobało mi się. Teraz przyszły takie czasy (dobre), że chyba poproszę syna Janka, żeby mnie w tym roku podszkolił …

ŻAGLÓWKA

Trzeba by wrócić, tylko gdzie ja znajdę mój patent …

a poza tym sporty zespołowe: piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna, siatkówka, hokej na trawie. Tylko, w tym wszystkim jest ambaras, żeby około 10 osobom chciało się na raz … Aha, jeszcze szachy, bilard, hokej stołowy  :-) No i bym zapomniał. Łuk sportowy … Przecież nie na darmo pracownicy na budowie sąsiada nazwali mnie „Robin Hood”, nie wspominając o Janku, który zbił dwa razy szyby u drugich sąsiadów. Wbita w mebel kuchenny strzała, przyprawiła sąsiada chyba o zawał (akurat ten sąsiad nie mieszkał w tym domku, który pełnił raczej funkcję domku letniskowego)…

FILM

Przede wszystkim klasyka kina. Czarno-białe produkcje i te już kolorowe z lat 50-tych i 60-tych są w stanie dostarczyć mi przeżyć, które rzadko znajduję z obecnych produkcjach „bez duszy” ale często wulgarnych i efekciarskich. Ale może wynikać to z tego, że „stare” filmy, które oglądam, są to już filmy zweryfikowane przez kilka pokoleń widzów, zatem plewy zostały rozdzielone od ziarna w sposób naturalny z pomocą upływającego czasu. A poniżej tzw. „My Best of the best films”, tzn. wybrane ulubione 10 filmów w każdej dekadzie (z wyjątkiem lat 50-tych):

LATA 20-te i 30-te XX w.

1926: Metropolis, reż. Fritz Lang

1930: Błękitny anioł (Der Blaue Engel), reż. Josef von Stenberg, wyst. Marlene Dietrich, Emil Jannings

1930: Mały Cezar (Little Ceasar), reż. Mervyna LeRoya, wyst. Edward G. Robinson

1931:  M – Morderca (M-Eine Stadt sucht einen Moerder), reż. Fritz Lang, wyst. Peter Lorre, Otto Wernicke

1935: Bunt na Bounty (Mutiny on the Bounty), reż. Frank Lloyd, wyk. Clark Gable, Charles Laughton

1936: Dzisiejsze czasy (Modern Times), reż. Charles Chaplin, wyst. Charles Chaplin

1938: Aniołowie o brudnych twarzach (Angels with Dirty Faces), reż. Michael Curtiz, wyst. James Cagney, Humphrey Bogart

1938: Aleksander Newski (Aleksandr Niewskij), reż. Siergiej Eisenstein, wyst. Nikołaj Czerkasow, muzyka Siergiej Prokofiew

1939: Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind), reż. Victor Fleming, wyst. Vivien Leigh, Clark Gable

1939: Dyliżans (Stagecoach), reż. John Ford, wyst. John Wayne, Claire Trevor

LATA 40-te XX w.

1940: Dyktator (The Great Dictator), reż. Charles Chaplin, wyst. Charles Chaplin

1941: Obywatel Kane (Citizen Kane), reż. Orson Welles, wyst. Orson Welles

1942: Casablanca, reż. Michael Curtiz, wyst. Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Peter Lorre

1942: Tess Harding (The Womean of the Year), reż. George Stevens, wyst. Katharine Hupbern, Spencer Tracy

1944: Idąc moja drogą (Going My Way), reż. Leo McCarey, wyst. Bing Crosby

1947: Mroczne przejście (Dark Passage), reż. Delmer Davis, wyst. Humphrey Bogart, Lauren Bacall

1948: Skarb Sierra Madre (The Treasure of the Sierra Madre), reż. John Huston, wyst. Humphrey Bogart, Waler Huston

1948: Złodzieje rowerów (Lardi di Biciclette), reż. Vittorio De Sica, wyst. Lamberto Maggiorani

1948: Key Largo (Gone with the Wind), reż. John Huston, wyst. Humphrey Bogart, Lauren Bacall, Edward G. Robinson

1948: Ostatni etap, reż. Wanda Jakubowska, wyst. Wanda Bartówna

LATA 50-te XX w. (1-część)

1950: Bulwar Zachodzącego Słońca (Sunset Boulvard), reż. Billy Wilder, wyst. Gloria Swanson, William Holden

1952: W samo południe (High Noon), reż. Fred Zinnemann, wyst. Gary Cooper, Grace Kelly, Thomas Mitchell

1952: Deszczowa piosenka (Singin’ in the Rain), reż. Gene Kelly, Stanley Donen, wyst. Gene Kelly

1953: Siedmiu samurajów, reż. Akira Kurosawa, wyst. Toshiro Mifune

1954: Bunt na Caine (The Caine Mutiny), reż. Edward Dmytryk, wyst. Humphrey Bogard

1956: Okno na podwórze, reż. Alfred Hitchcock, wyst. James Stewart, Grace Kelly

1955: Buntownik bez powodu (Rebel without a Cause), reż. Nicholas Ray, wyst. James Dean, Natalie Wood

1955: Rzeka bez powrotu (River of no Return), reż. Otto Preminger, wyst. Merylin Monroe, Robert Mitchum

1956: Kanał, reż. Andrzej Wajda, wyst. Wieńczysław Gliński, Tadeusz Janczar

1957: Most na rzece Kwai (The Bridge on the River Kwai), reż. David Lean, wyst. Alec Guiness, William Holden, Jack Hawkins

LATA 50-te XX w. (2-część)

1957: Lecą żurawie (Letiat żurawli), reż. Michaił Kałatozow, wyst. Tatiana Samojłowa, Aleksiej Batałow

1958: Zawrót głowy (Vertigo), reż. Alfred Hitchcock, wyst. James Stewart, Kim Novak

1958: Kotka na rozgrzanym blaszanym dachu (Cat on a Hot Tin Roof), reż. Richard Brooks, wyst. Elizabeth Taylor, Paul Newman

1958: Stary człowiek i morze (The Old Man and the Sea), reż. John Sturges, wyst. Spencer Tracy

1958: Buntownik bez powodu (Rebel without a Cause), reż. Nicholas Ray, wyst. James Dean, Natalie Wood

1958: Popiół i diament, reż. Andrzej Wajda, wyst. Zbigniew Cybulski

1959: Pół żartem, pół serio (Some Like it Hot), reż. Billy Wilder, wyst. Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon

1959: Północ-północny zachód (Notrh by Nothwest), reż. Alfred Hitchcock, wyst. Cary Grant

1959: Rio Bravo, reż. Howard Hawks, wyst. John Wayne, Dean Martin, Walter Brennan, Ricky Nelson

1960: Psychoza (Psycho), reż. Alfred Hitchcock, wyk. Anthony Perkins

LATA 60-te XX w.

1960: Zezowate szczęście, reż. Andrzej Munk, wyst. Bogumił Kobiela

1960: Śniadanie u Tiffany’ego (Breakfast at Tiffany’s), reż. Blake Edwards, wyst. Audrey Hepburn

1961: Noż w wodzie, reż. Roman Polański, wyst. Leon Niemczyk, Jolanta Umecka, Zygmunt Malanowicz

1962: Więzień z Alcatraz (Birdman of Alcatraz), reż. john Frankenheimer, wyst. Burt Lancaster

1962: Lawrence z Arabii (Lawrence of Arabia), reż. David Lean, wyst. Peter O’Tool, Omar Sharif, Anthony Quinn, Alec Guiness

1962:  Człowiek, który zabił Liberty Valance’a (The Man Who Shot Liberty Valance), reż. John Ford, wyst. James Stewart, John Wayne, Lee Marvin

1963: Ptaki (Birds), reż. Alfred Hitchcok, wyk. Rod Taylor, Tippi Hedren

1964: Grek Zorba (Zorba the Greek), reż. Michael Cacoyannis, wyst. Anthony Quinn

1965: Doktor Żiwago (Doktor Zhivago), reż. David Lean, wyst. Omar Sharif

1967: Dziecko Rosemary (Rosemary’s Baby), reż. Roman Polański, wyst. Mia Farrow

LATA 70-te XX w.

1971: Ojciec chrzestny (The Godfather), reż. Francis Ford Coppola, wyst. Marlon Brando, Al Pacino

1972: Jesus Christ Superstar, reż. Norman Jewison

1974: Chinatown, reż. Robert Polański, wyst. Jack Nicholson, Faye Dunaway, John Huston

1974: Ziemia obiecana, reż. Andrzej Wajda, wyst. Danierl Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn

1975: Lot nad kukułczym gniazdem (One Flew over the Cockoo’s Nest), reż. Milos Forman, wyst. Jack Nicholson

1976: O jeden most za daleko (A Bridge Too Far), reż. Richard Attenborough

1978: Grease, reż. Randal Kleiser, wyst. John Travolta, Olivia Newton-John

1978: Łowca jeleni (The Deer Hunter), reż. Michael Cimino, wyst. Robert de Niro

1979: Sprawa Kramerów (Kramer vs. Kramer), reż. Robert Benton, wyst. Dustin Hoffman, Meryl Streep

1979: Blues Brothers, reż. John Landis, wyst. John Belushi, Dan Aykroyd

LATA 80-te XX w.

1981: Okręt (Das Boot), reż. Wolfgang Petersen, wyst. Juergen Prochnow

1982: Nieoczekiwana zmiana miejsc (Trading Places), reż. John Landis, wyst. Dan Aykroyd, Eddie Murphy

1982: The Wall, reż. Allan Parker, wyst. Bob Geldof, muz. Pink Floyd

1984: Amadeusz (Amadeus), reż. Milos Forman, wyst. Tom Hulce, F. Murray Abraham

1985: Pożegnanie z Afryką (Out of Africa), reż. Sydney Pollack, wyst. Meryl Streep, Robert Redford, Klaus Maria Brandauer

1986: Misja (The Mission), reż. Roland Joffe, wyst. Robert de Niro

1987: Wall Street, reż. Oliver Stone, wyst. Michael Douglas, Sean Young, Charlie Sheen, Darryl Hannah

1988: Trylogia Qatsi (Pawaqqatsi, Koyaanisqatsi, Naqoyqatsi), reż. Godfrey Reggio, muz. Philip Glass

1988: Rain Man, reż. Barry Levinson, wyst. Dustin Hoffman, Tom Cruise

1989: Kino Paradiso, reż. Giuseppe Tornatore, wyst. Phillipe Noiret, Salvatore Cascio

1990: Sny, reż. Akiro Kurosawa, wyk. Martin Scorsese

LATA 90-te XX w.

1990: Tańczący z wilkami (Dances with Wolves), reż. Kevin Costner, wyst. Kevin Costner

1991: Podwójne życie Weroniki, reż. Krzysztof Kieślowski, wyst. Irene Jacob

1993-1994: Trzy kolory: niebieski (biały, czerwony), reż. Krzysztof Kieślowski, wyst. Irene Jacob, Zbigniew Zamachowski, Juliette Binoche

1993: Przepiórki w płatkach róży (Como aqua para chocolade), reż. Alfonso Arau, wyst. Lumi Cavazos

1993: Ścigany (The Fugitive), reż. Andrew Davis, wyst. Harrison Ford

1996: Mikrokosmos (Microcosmos: Le peuple de l’herbe), reż. Claude Nuridsany, Marie Perrenou

1997: Adwokat diabła (The Devil’s Advocate), reż. Taylor Hackford, wyst. Keanu Reeves, Al Pacino, Charlize Theron

1998: Truman Show (The Truman Show), reż. Peter Weir, wyst. Jim Carrey, muz. Philip Glass, Burkhard von Dallwitz

1998: Szeregowiec Ryan (Saving Private Ryan), reż. Steven Spielberg, wyst. Tom Hanks

1998: U Pana Boga za piecem, reż. Jacek Bromski, wyk.Krzysztof Dzierma

XXI wiek (+ rok 2000)

2000: Czekolada (Chocolat), reż. Lasse Hallstrom, wyk. Juliette Binoche, Johny Depp, muz. Rachel Portman

2001: Wróg u bram (Enemy at the Gates), reż. Jean-Jacques Annaud, wyk. Jude Law, Ed Harris, Rachel Weisz

2001: Amelia (Le fabuleux destin d’Amelie Poulain), reż. Jean-Pierre Jeunet, wyk. Audrey Tautou

2001-2003: Trylogia Władca pierścieni: Drużyna pierścienia (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring), Władca pierścienia: Dwie wieże (The Two Wowers), Władca pierścienia: Powrót króla (The Return of the King), reż. Peter Jackson, wyk. Elijah Wood, Ian McKellen

2001-2003: Trylogia Matrix, Matrix: Reaktywacja, Matrix: Rewolucje, reż. Larry i Andy Wachowski, wyk. Keanu Reeves, Laurence Fishburne

2002: Pianista (The Pianist), reż. Roman Polański, wyk. Adrien Brody

2002: Chicago, reż. Rob Marshall, wyk. Catherine Zeta-Jones, Renee Zellweger, Richard Gere

2006: Apocalypto, reż. Mel Gibson (ale też Mad Max z 1979 !), wyk. Rudy Younglood, Raoul Trujillo

2012-2014: Trylogia Hobbit: Niezwykła podróż (The Hobbit: An Unexpected Journey) Hobbit: Pustkowie Smauga (The Desolation of Smaug), Hobbit: Bitwa Pięciu Armii  (The Battle of Five Armies), reż. Peter Jackson, wyk. Martin Freeman, Ian McKellen

2014: Dzikie historie (Relatos salvajes), reż. Damian Szifron

KSIĄŻKI - w myśl zasady: pokaż mi co czytasz, a będę wiedział kim i jaki jesteś ...

Przeczytane w 2016 (3 najciekawsze w 5 kategoriach)

EKONOMIA

  1. Norman C. Miller – Exchange Rate Economics: The Uncovered Interest Parity Puzzle and Other Anomalies
  2. Harris Ethan S. – Bank Rezerwy Federalnej po Greenspanie
  3. Rothchild John  – The Bear Book. Surfive and Profit in Ferocious Markets

HISTORIA

  1. Snyder Timothy – Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem
  2. Morys-Twarowski Michel – Polskie imperium
  3.  Wojtczak Jarosław – Filipiny 1898-1902

IDEE

  1. Scruton Roger – Co znaczy konserwatyzm?
  2. Donald Trump – Great Again. How to Fix Our Crippled America
  3. Piotr Zychowicz – Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie

BELETRYSTYKA

  1. Walter Wangerin – Najpiękniejsze historie biblijne
  2. Elżbieta Cherezińska – Harda
  3. Libera Antoni – Niech się panu darzy

REPORTAŻ/WSPOMNIENIA i inne

  1. Eltchaninoff Michel – Co Putin ma w głowie ?
  2. Ashlee Vance – Elon Musk
  3. Winiarczyk Mirosław – 100 filmów konserwatywnych

Przeczytane w 2015 (3 najciekawsze w 5 kategoriach)

EKONOMIA

  1. Woś Rafał – Dziecięca choroba liberalizmu
  2. Rajan Rashuram G. – Linie uskoku
  3. Wapshott Nicholas – Keynes contra Hayek

HISTORIA

  1. Snyder Timothy – Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie
  2. Demel Juliues – Historia Rumunii
  3. Suworow Wiktor – Alfabet Suworowa

IDEE

  1. Taleb Nassim Nicholas – Czarny łabędź
  2. Haigt Jonathan – Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?
  3. Collins Jim – Jak upadają giganci.

BELETRYSTYKA

  1. Cherezińska Elżbieta – Legion
  2. Houellebecq Michel – Uległość
  3. Grisham John – Theodore Boone. Młody prawnik

REPORTAŻ/WSPOMNIENIA

  1. Surmiak-Domańska Katarzyna – Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość
  2. Kłopotowski Krzysztof – Geniusz Żydów na polski rozum
  3. Kienzler Iwona – Życie w PRL. I strasznie, i śmiesznie

Przeczytane w 2014 (3 najciekawsze w 5 kategoriach)

EKONOMIA

  1. Skousen Mark – Narodziny współczesnej ekonomii
  2. Greenspan Allan – The Map and the Territory
  3. Bookstaber M. Ricard – Jak stworzyliśmy demona

HISTORIA

  1. Piotr Zychowicz – Obłęd 1944 + Richie Alexandra – Warszawa 1944
  2. Piotr Zychowicz – Pakt Ribbentrop-Beck …
  3. Clarke Stephen – 1000 lat wkurzania Francuzów

IDEE

  1. Scruton Roger – Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei
  2. Balcerowicz Leszek – Trzeba się bić
  3. Wildstein Bronisław – Demokracja limitowana czyli dlaczego nie lubię II RP

BELETRYSTYKA

  1. Tolkien J.R.R. – Hobbit
  2. Piasecki Sergiusz – Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy
  3. Glukhovsky Dmitry – Metro 2033

REPORTAŻ/WSPOMNIENIA

  1. Poczobut Andrzej – System Białoruś
  2. Buczkowski Zbyszek – Pisz pan książkę !
  3. Ceraficki Joachim – Wasserpolacken

Wdrożenie: nowe-logo